SŁAWIĆ BOGA PISZĄC WŁASNĄ IKONĘ

W niedzielę (6.02) uroczystym poświęceniem ikon przez proboszcza ks. Jana Hałuszkę zakończyły się I Eparchialne Warsztaty Pisania Ikon, które odbywały się w olsztyńskiej katedralnej Parafii Greckokatolickiej p.w. Pokrowa Matki Bożej. Patronat i opiekę duchową nad warsztatami w tym roku objął ks. Bp. dr Arkadiusz Trochanowski ordynariusz Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego w Polsce.
Jest już tradycją, że w drugim tygodniu zimowych ferii, przez sześć dni, młodzież i studenci oraz parafianie z parafii stają przed trudnym wyzwaniem, napisania ikony. W tym roku ikony „Chrystusa Pantokratora”. Wybór ikony nie był przypadkowy, ponieważ jest to jedna z głównych ikon, znajdujących się w ikonostasie i nie była przedmiotem pisania na wcześniejszych edycjach kursu. Na zakończenie kursu uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające uczestnictwo i napisanie własnej ikony oraz jak co roku wykonane zostało pamiątkowe zdjęcie uczestników z napisanymi przez nich ikonami.
W tym roku podczas warsztatów uczestnicy posługiwali się starodawną techniką pisania ikon wykorzystując temperę jajeczną na bazie naturalnych składników, w której farba jest skomponowana z naturalnych barwników ze spoiwem z żółtek jaj kurzych i białego wytrawnego wina. Celem warsztatów było przypomnienie tej techniki, zapoznanie uczestników kursu z historią i kanonami pisania ikon oraz przybliżenie piękna wschodniej sztuki ikonograficznej.
Warsztaty, jak co roku, cieszyły się dużym zainteresowaniem, niektórzy z uczestników już po raz drugi, a nawet trzeci poświęcili wolny czas, aby w wyciszeniu i skupieniu chwalić Boga, pisząc swoją własną ikonę.
Warsztaty poprowadziła s. Ołena Mańkut ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Niepokalanej Panny Maryi z Kruklanek. Inicjatorami i organizatorami warsztatów od siedmiu lat są Jan Kuryj i ks. Jan Hałuszka, który w tym roku (jak i w latach wcześniejszych) objął opieką duchową warsztaty.

Radio Olsztyn – Magazyn w języku ukraińskim 06.02.2022 – godz. 20.30

Przeczytaj także / Читайте також