MISJA HUMANITARNA ZORGANIZOWANA PRZEZ NASZĄ PARAFIĘ

Misja humanitarna została zorganizowana przez Parafię Greckokatolicką w Olsztynie przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Skala ilości darów i produktów, które pozyskaliśmy od sponsorów była tak duża, że ostatecznie konwój rozrósł się do 5 busów z towarem i 3 aut terenowych z napędem 4×4 dla Zbrojnych Sił Ukrainy: 110 brygady im. Generała Marka Bezruczka, 95 brygady szturmowo desantowej i 24 brygady.
Przekazane dary i samochody pochodził ze zbiórki:
– w sali parafialnej – 2 busy oraz pickup,
– ze zbiórki zorganizowanej przez Parafię Greckokatolicką w Olsztynie, Rotary
Club Olsztyn Varmia – 1 bus,
– Barka Piotra Baczewskiego z Górowa Iławeckiego – 1 bus ,
– Bank Żywności z Pisza – 1 bus

Z pomocą humanitarną pojechało 12 wolontariuszy, w tym 7 z naszej parafii.
W pierwszy dzień dotarliśmy do Szpitala Weteranów Wojennych im. Łypy w Truskawcu, na Oddział Rehabilitacyjny przeznaczony dla rannych żołnierzy. Przekazaliśmy tam część pomocy i 3 auta z napędem 4×4 dla wojska, potrzebne do transportu osób rannych z terenów frontowych do jednostek medycznych. Później pojechaliśmy do magazynu Kapelanów z Cerkwi Grekokatolickiej we Lwowie p.w. Piotra i Pawła, tam też przekazaliśmy żywność oraz opatrunki. Wieczorem przekazaliśmy pomoc dla sierocińca we Lwowie. W drugi dzień spotkaliśmy się z księdzem kapelanem we Lwowie i omówiliśmy spraw związanych z dalszą pomocą humanitarną. Następnie udaliśmy się do drugiego sierocińca we wsi Żurawno, ok. 100 km od Lwowa, gdzie przebywają dzieci w wieku do 7 lat z Zaporoża i przekazaliśmy pozostałą część przywiezionej pomocy humanitarnej.  W tym sierocińcu przebywa łącznie 136 dzieci.
Wieczorem powrót do domu – do Olsztyna, do którego dotarliśmy wyczerpani w niedzielę rano (2.04.br).

Foto: Stefan Melnyk i Paweł Gerczak

Przeczytaj także / Читайте також