ПОЇЗДКА ПАРАФІЯН З ОЛЬШТИНСЬКОГО СОБОРУ „ПІДЛЯШШЯ В 4 ДНІ” / WYCIECZKA PARAFIAN Z OLSZTYŃSKIEGO SOBORU „PODLASIE W 4 DNI”

W dniach od 30 maja do 2 czerwca zorganizowana była wycieczka na Podlasie. Wycieczkę wraz z olsztyńską parafią organizowało biuro turystyczne TRAVIS.PL Irena Król z Olsztyna. Wycieczka miała na celu poznanie trzech kultur i religii: prawosławnej, tatarskiej i żydowskiej, nie omieszkując naszej greckokatolickiej, jaka była zwieńczeniem wycieczki podczas uczestnictwa w Boskiej Liturgii w Białymstoku, celebrowanej przez o. Andrzeja i ks. Stanisława Tarapackiego – uczestnika naszej wycieczki. Liturgię Św. Jana Chryzostoma upiększył śpiewem cerkiewnym Męski Zespół „Św. Efram” z Budapesztu.

Podczas 4-dniowego zwiedzania Podlasia, odwiedziliśmy Św. Górę Grabarkę – miejsce pielgrzymek wiernych prawosławia, Białowieżę z parkiem pałacowym, dworcem Carskim i Skansenem Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej, Sobór św. Trójcy w Hajnówce o ciekawej współczesnej architekturze. Złożyliśmy wiązankę i zapaliliśmy znicze na Cmentarzu Żołnierzy Ukraińskich w Dubinach k/Hajnówki, i pomodliliśmy się za nich w czasie nabożeństwa żałobnego (Panachydy Wielkanocnej), które odprawił ks. Stanisław.

Kolejne dni owocowały poznaniem historii i zwiedzaniem Męskiego Monastyru Prawosławnego i Muzeum Ikon w Supraślu, Świętej Wody i Góry Krzyży  – dawniej grekokatolickiej, później prawosławnej a teraz rzymskokatolickiego Sanktuarium Miłosierdzia Matki Bożej i miasta Białystok. Z kulturą i religią tatarską spotkaliśmy się w Bohonikakach i Kruszynianach. W drodze na szlak tatarski zwiedziliśmy Sokółkę z Muzeum Ziemi Sokólskiej, prawosławną Cerkwią pw. Aleksandra Newskiego i Sanktuarium Najświętszego Sakramentu. Na szlaku tatarskim niesamowite wrażenie zrobiły dwa najstarsze meczety, które zwiedziliśmy oraz mizary (cmentarze tatarskie).  W drodze powrotnej odwiedziliśmy Tykocin z największą Synagogą, przeszliśmy się zabytkowymi uliczkami. Spacer zakończyliśmy w restauracji na zamku,  stąd ruszyliśmy w drogę powrotną.

Dziękuję wszystkim uczestniczkom i uczestnikom wycieczki, za pilność, punktualność i udział. Bez Was ona nie odbyłaby się, również dziękuję p. Irenie z Travis.pl za tak profesjonalne przygotowanie wycieczki i p. Adamowi – pilotowi za przekazywanie ciekawych historycznych informacji podczas jej trwania.

Jan Kuryj

Ocalić ślady niedawnej przeszłości — Pomnik „Borciam za Ukrajinu” na cmentarzu w Dubinach koło Hajnówki

Przeczytaj także / Читайте також