Jordan – Święto Objawienia Pańskiego w Olsztynie

DSC_0334Święto Objawienia Pańskiego dla chrześcijan wschodnich tradycji jest bardzo znaczącym wydarzeniem. Jezus Chrystus zostaje przedstawiony światu przez Boga Ojca, który spoczywa nad Synem w Duchu Świętym pod postacią gołębia. Jan Chrzciciel ” dał takie świadectwo: «Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim. Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: “Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego nad Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym”. Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym».  (J. 1, 31-34)

W wigilię Objawienia Pańskiego chrześcijanie po całodziennym surowym poście, gromadzą się przy stołach na tzw. Szczedrych Weczorach na kolacji. Na stole stawia się postne potrawy, kutia, pierogi, rybę, gołąbki z kaszą, grzyby, barszcz. W Olsztyńskiej parafii Pokrowy Matki Bożej Szczedryj Weczir zgrmadził ok. 40 osób. Rozpoczął się o godzinie 16.00 uroczystym odczytanie ewangeli o Chrzcie Jezusa w Jordanie. Obecni zasiedli do stołów, wspólnie kolędowali. O godz. 19.00 przeszli do cerkwi, aby wziąć udział w Wełykym Poweczerju i poraz kolejny radośnie zaśpiewać “Z nami Bóg zrozumcie narody i upokorzcie się bo z nami Bóg”.

W niedzielę 19 stycznia w dzień Objawienia Pańskiego o godz. 10.00 o. Stanisław Tarapacki proboszcz parafii przewodniczył Boskiej Liturgii Bazylego Wielkiego. W homilii zwrócił uwagę na nadzwyczajność momentu przyjścia Boga do człowieka i odnowienie relacji między tym co Boskie z tym co ludzkie, aby każdy z nas mógł uobecniać Boskość każdego dnia.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii odbył się obrzęd poświęcenia wody, którą wierni wzięli do swoich domów, aby była ona wzmocnieniem, uzdrowieniem i oczyszczeniem.

 

 Тропар , глас 1 : Коли в Йордані хрестився Ти, Господи,* Троїчне явилося поклоніння:* бо Родителя голос свідчив Тобі,* возлюбленим Сином тебе називаючи;* і Дух у виді голубинім засвідчив твердість слова.* Явився Ти, Христе Боже,* і світ просвітив, слава Тобі.

 

Przeczytaj także / Читайте також

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.