МУЗИЧНІ МАЙСТЕР-КЛАСИ „ЗУСТРІЧ З КУЛЬТУРОЮ І ТРАДИЦІЯМИ БОЙКІВ”

24 червня DSC_4863в парафіяльному залі проводився музичнй майстер-клас під назвою „Зустріч з культурою і традиціями Бойків”.  Присутні вивчали вивчали пісні з репертуару колишньої групи Бойківській „Сусідoйкі”. І це були балади та пісні коломийкі.

Warsztaty prowadzili Ewa i Robert Wasilewscy z Rodzinnej Kapeli Wasilewskich. Całość wspierali muzykanci kapeli Susidojki w składzie: Eugenia Przysłupska , Danuta i Eugeniusz Hodowaniec. Nie obyło się bez wspomnień członków kapeli Susidojki. Panie zaprezentowały także pięknie wyszywane, oryginalne dawne stroje bojkowskie.

Informacje o kapeli Susidojki:

W 2017 r. mija 70 rocznica przymusowego przesiedlenia w ramach Akcji Wisła 15 rodzin z bieszczadzkiego Bukowca do woj. olsztyńskiego. Wśród tych ostatnich przesiedleńców znalazły się dwie rodziny bojkowskich muzykantów: Hodowańców i Łesyków. Zasiedlono je w okolicach Lidzbarka Warmińskiego. Niemalże od samego początku swojego nowego życia rodziny te kontynuowały bojkowskie tradycje muzyczne przywiezione z rodzimych Bieszczad. Pod koniec lat 60 z rodzinnego, sąsiedzkiego muzykowania powstała „dwurodzinna” kapela „Susidojki”, która przez dwie dekady koncertowała w całym kraju. Na ogólnopolskiej scenie zadebiutowali w roku 1971 na IV Festiwalu Ukraińskiej Pieśni, Muzyki i Tańca w Warszawie. Byli okrzyknięci odkryciem i rewelacją. Od tamtej pory żadna z kolejnych edycji festiwalu nie mogła się odbyć bez nich. Charakter ich muzyki określany był jako czysto źró dłowy, nie zepsuty cywilizacją, pełen energii i żywiołowości. W połowie lat 70 kapelę objął patronatem Lidzbarski Dom Kultury. Członkowie zespołu zmienili nazwę zespołu z ukraińsko brzmiącej „Susidojki” na: „Bobrowiczanie” i poszerzyli repertuar,  z dotychczas wyłącznie rodzimego, o utwory ludowe z Warmii i Mazur i innych terenów Polski. Mimo to w repertuarze koncertowym pojawiały się ich rodzime utwory z Bieszczad. A były to kołomyjki, poleczki, walczyki, krakowiaki, kozaki. Podstawowy skład instrumentalny kapeli stanowiły: skrzypce prym, skrzypce wtór- sekund, basy/kontrabas. Pierwotnym składem zespołu zawiadywali: śpiewaczka- Stefania Łesyk i skrzypek- Dymitr Hodowaniec.

(fot. Zbigniew Piszczako)

 

Przeczytaj także / Читайте також

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.